Auto v pořádku nenechá kaz na vaší dovolené

Kromě už obligátní problematiky týkající se používání zimních pneumatik, je nutné se zaměřit i na další prvky povinné zimní výbavy. Zvláště pokud vyrážíte například na lyže do zahraničních hor.
Možná žijete v iluzi, že u nás se z případného postihu dopravní policie, v případě zjištění nedostatku v povinné výbavě, dokážete nějak vymluvit. U nás možná ano. Možná jste dobrý manipulátor, a jak se říká „ukecáte“ dopravní policisty, ale v zahraničí, ne. Tam nevládnete tak dobře místním jazykem a policisté jsou zde více nekompromisní. Zvláště k cizincům. Tady takový úspěch slavit nebudete. Což v konečném důsledku znamená na naše poměry velice tučnou pokutu.
auto pokryté sněhem
Takže si shrneme základní pravidla pro používání pozemních komunikací v Evropských zemích. Ne všude platí striktně, to co je níže napsané, ale v případě skutečně zimních podmínek (sníh, led, námraza) je tento základ bezpodmínečně vyžadován.
Takže ze všeho nejdříve pneumatiky. Stoprocentně jsou vyžadovány za zimních podmínek skutečné zimní speciály. A pneumatiky musí, opravdu musí mít vzorek minimálně 4 mm hluboký. Policisté a nemusí jít o žádnou šikanu, prostě vytáhnou hloubkoměr a jsou nekompromisní.
V horských a podhorských oblastech nutně potřebujete řetězy. A v případě, že jste majiteli vozů 4×4 potřebujete řetězy na všechna čtyři kola. Řetězy jsou v horských oblastech a v některých zemích i plošně součástí povinné výbavy. Policisté při kontrole mohou žádat jejich předvedení. Pokud je mít nebudete, může vám být zakázána další jízda.
zasněžená kola
Další rada je taková, abyste nejezdili na zbytkový benzín. Pokud se vám rozsvítí kontrolka stavu benzínové nádrže, máte nejvyšší čas natankovat. Nikdy nevíte, jestli se náhodou nedostanete do problémů. Může jím být zácpa na dálnici, nebo vaše neopatrná jízda, která vás pošle do objímající náruče závěje, ze které se sami nevyhrabete. Nejde o nic jiného než o vaše šance na přežití v případě že někde uvíznete. V takovém případě potřebujete zásobu paliva na topení, abyste v kabině vozu nezmrzli.
Nezapomeňte ani na lopatu. Opět vás zřejmě nebudou policisté pokutovat, když jí nebudete mít. Jenže bez ní se třeba nedostanete ze zasypaného parkoviště.