Nejlepší sýry z celého světa

Jste ten typ, který miluje ty chvilky, kdy si po celém náročném dni sedne ke sklence skvěle vychlazeného vína, při níž si vychutnává různé druhy sýra? Nebo ten typ, který si celé špagety zasype kopou sýra? Anebo ten, který dokáže sníst kvanta této mléčné dobroty, aniž by potřeboval jakýkoli kousek pečiva? Tak to vás určitě nepřekvapí, že se český národ pyšní prvenstvím v jeho konzumaci v celé východní a střední Evropě.
horský sýr
Dokonce se svými 17 kilogramy ročně na osobu předčíme i Brity nebo Španěly. Ovšem na takové Řeky, u kterých se roční spotřeba šplhá až k 31 kilogramům, rozhodně nemáme. Další zajímavostí je, že se na světě nachází několik tisíc druhů. Mezi země proslulé jeho výrobou řadíme především Španělsko, Švýcarsko, Norsko, Francii ale třeba i Itálii nebo Anglii. Pojďme si tedy představit zástupce těch nejlepších z nejlepších.
prodej sýrů
Donkey cheese
Tento sýr se pyšní označením nejdražšího sýra na světě. Vyrábí se na Balkáně konkrétně v Srbsku. Důvodem takto vysoké ceny (1000-1700 dolarů za kilogram) je náročnost zisku mléka. Sýr se totiž vyrábí z mléka oslího. Problém nastává v tom, že jedna oslice vyprodukuje zhruba 1,5 litrů mléka za den a na výrobu kilogramu je potřeba asi 25 litrů. Dalšími minusy je, že se oslice musí dojit ručně a že, se tento sýr dá koupit pouze v této zemi.
Fanaost
Byl vyhlášen jako nejlepší sýr roku 2018 na soutěži World Cheese Awards. Jde o sýr vyráběný v Norsku a porazil téměř tři tisíce dalších vzorků. Jedná se o sýr typu gouda, který se vyrábí z pasterizovaného kravského mléka, jehož chuť je velice jemná.
Red winsdsor
Je zajímavý již jen svou růžovou barvou a jedná se o tradiční anglický sýr. Svou charakteristickou barvu získává díky posypu červeným vínem ke konci výroby. Podobá se cheddaru a má velice silnou chuť, kterou má na svědomí již zmíněné červené víno.
prodejna sýrů
Glawson stilton gold
Jak už samotný název napovídá bude se jednat o opravdový unikát. Jde o sýr rokfórovského typu a je obalen v lupíncích u 24 karátového zlata, a ještě jako třešničkou je obsah likéru také obsahujícího tento zlatavý kov.
Casu Marzu
Nepatří ani k těm nejlepším ani k nejdražším na světě, ale jedná se o opravdovou zvláštnost. Tento ovčí sýr obsahuje speciální druh larev, které urychlují jeho rozklad (v překladu se doslova jedná o zkažený sýr). V Evropě je díky evropské unii zakázán, protože může způsobovat různé alergické reakce. Dle odvážlivců, kteří se odhodlali jej vyzkoušet, má velice pikantní a ostrou chuť i vůni, kterou ucítíte ještě několik hodin.