Jak si alespoň trochu zpříjemnit menstruaci

Ať Vám Vaše období trvá tři dny či týden, minimálně první dny bývají pro většinu žen téměř utrpením – křeče v břiše, bolesti hlavy a zad, někdy i zvracení a nechutenství… Ani těch pár dní před nebývají procházka růžovou zahradou – podrážděnost, přecitlivělost, výbušnost, to vše může být součástí i Vašeho premenstruačního syndromu. Jak tedy zvládnout období před menstruací a během ní?

 menstruační kalíšek

Zhruba týden před menstruací se pravděpodobně nebudete cítit psychicky moc dobře – budete přecitlivělé, v napětí, rozhodí Vás maličkosti. To vše je však při premenstruačním syndromu naprosto normální a snad žádná žena se těmto příznakům moc nevyhne. V tomto období se snažte nenakládat si na sebe moc práce, odpočívejte, neřešte /pokud možno/ důležité a stresující věci, buďte v klidu a dělejte věci, co Vás baví. Nezlobte se na sebe, že jste v tomto období taková, je to naprosto přirozené a nejste jediná – i tyto stavy mají svůj evoluční důvod.

 

Pro zmírnění psychického diskomfortu můžete před menstruací a během ní zkusit různé bylinky a přírodní přípravky. Z bylinek doporučujeme zejména třezalku, kozlík, meduňku a mátu. Můžete také zkusit brát různé doplňky stravy, kupříkladu železo a hořčík. Existují přímo také různé kombinované přírodní preparáty určené pro psychickou pohodu, takže ty můžete vyzkoušet také. Pokud to bude možné, vyhněte se návykovým preparátům.

 hygienické vložky

Až Vám menstruace začne, snažte se být co nejvíc v teple, zahřívejte si hlavně záda a břicho – neholdujte tedy v tomto období krátkým trikům, které Vám odhalují záda a břicho. V zimě dbejte o to víc na dostatečné oblékání. Břicho a záda si můžete zahřát jak speciálním zahřívacím bederním pásem nebo vyhřívanou bederní dečkou. Můžete také nahřát polštářky k tomu určené v mikrovlnce nebo na topení.

 

V době menstruace zapomeňte na cvičení v posilovně. Úplně vhodná není v tomto období ani jóga. Pohybu se však naprosto vzdát nemusíte, a tak můžete zařadit svižnější procházky v přírodě.