Proč jsou trekové boty v horském terénu nezbytné

Proč jsou trekové boty v horském terénu nezbytné

I mezi moderními lidmi se najdou ti, kteří mají rádi výzvy. Ti, co chtějí překonávat své limity a ukázat, co všechno dokážou. To je dnes bohužel poněkud obtížnější než v minulosti, kdy jsme si mohli udělat jméno probádáním nezmapovaných území. Avšak jednou z věcí, které můžeme dělat, jsou horské túry.

Ty mají tu výhodu, že mají nejrůznější obtížnost. Záleží tak na našich schopnostech a na tom, jak si věříme, kterou si vybereme. Zde je však samozřejmě nezbytné nepřeceňovat své schopnosti. To by zde totiž mohlo mít fatální následky.

na cestě v horách

K tomu všemu samozřejmě také patří dobrá výbava. Ta zahrnuje i správnou obuv. V tomto případě se doporučují trekové boty. Právě to je však něco, co mnoho lidí zanedbává. Koneckonců, všichni jsme slyšeli o případech, kdy si lidé vyrazili na procházku do hor v teniskách. A to je špatný nápad hned z několika důvodů.

Prvním z nich je fakt, že jiný typ obuvi dostatečně nezpevní nohu, zvláště kotník. Ten se pak může v kamenitém terénu snadno podvrknout. A asi není třeba říkat, jak je to v takovémto terénu nebezpečné, zvláště když jsme tam sami.

Dalším faktorem je podrážka. Ta je u trekových bot silná a s výrazným hlubokým vzorem. Díky tomu snižuje možnost uklouznutí a poskytuje lepší oporu – podobně jako například zimní pneumatiky na autě. Tím zabrání uklouznutí a veškerým následkům, které by to sebou mohlo přinést.

pár na horské túře

Přesto vše je však dobré mít na paměti, že ani tato obuv není všemocná. Proto bychom vždy měli mít u sebe na těchto výpravách nabitý mobilní telefon a měli bychom alespoň někomu říci, kam se chystáme a kudy přesně půjdeme, stejně jako předpokládaný čas návratu.

Samozřejmě se to vše může zdát zbytečné, avšak je nutné mít na paměti, jak rychle se počasí na horách mění. A zůstat tam někde a doufat, že nás brzy někdo začne postrádat a že nás najdou, to rozhodně není nic, co by chtěl někdo z nás zažít.