Správné saunování

12 tipů pro správnou saunu

1. V kabině pobývejte maximálně jednu a půl hodiny.
2. Před vstupem do lázně se osprchujte a důkladně osušte, suchá pokožka se lépe potí.
3. Teplá koupel nohou před vstupem do kabiny připraví tělo na teplo.
4. Na lavici si položte velkou osušku.
5. Teplý vzduch stoupá, proto jsou horní lavice teplejší než dolní. Začátečníci by měli dát přednost lavicím na nižším nebo středním stupni.
6. Lehněte si na osušku a relaxujte alespoň osm, ale ne déle než dvanáct minut. Pokud se necítíte dobře, ukončete saunování. Aby nedošlo k závratím, poslední dvě minuty seďte vzpřímeně.
7. Mnoho nadšenců využívá při tomto rituálu i infuze páry s vůní. Po pěti až deseti minutách pocení následuje infuze (šest až osm minut) a dvouminutový závěr. Během infuze neodcházejte z místnosti.
8. Po odchodu z horkovzdušné lázně vyražte tak na 2 minuty ven pod širé nebe nebo před otevřené okno. Pak se postupně ponořte do bazénu.
9. Po ochlazení se doporučuje teplá lázeň na nohy.
10. Lehněte si na lehátko, zakryjte se a odpočiňte si na patnáct minut. Poté projděte rituálem ještě jednou nebo dvakrát.
11. Vypijte alespoň jeden litr minerální vody bohaté na vápník a hořčík nebo ředěnou ovocnou šťávu po posledním sezení.
12. Patogeny a houbové spory se rychle rozmnožují v teplém a vlhkém podnebí, rychle napadají nasáklou kůži a nehty. Návštěvníci by proto neměli podceňovat infekční onemocnění. Dezinfekční prostředky pro externí ošetření chrání chodidla.
slečna v sauně

Tipy pro správnou funkci kabiny

1. Perte ručníky po každém použití, pro hosty mějte ručníky navíc.
2. V závislosti na tom, jak často budete potní lázeň využívat, měli byste alespoň jednou týdně zkontrolovat kliky u dveří, a panty, popřípadě zda nejsou v kabině uvolněné šrouby. Pravidelně promazávejte závěsy dveří.
3. Nestříkejte dřevo uvnitř nebo vně kabiny hadicí nebo vysokotlakým čističem. Stačí otřít špinavé lavice vlhkým hadříkem. Jestliže chcete být extra pečliví, dezinfikujte lavičky speciálním čističem na sauny nebo tříprocentním peroxidem vodíku.
4. Kartáčem odstraňte vodní kámen nebo vodní skvrny na ohřívači.
5. Jednou nebo dvakrát ročně vysajte prach z drážek a výklenků ve stěnové konstrukci.
6. Kabinu čistěte pouze tehdy, když je chladná, zvláště, pokud pracujete s látkami obsahujícími chlor. Při čištění používejte rukavice a dodržujte bezpečnostní pokyny uvedené na výrobku.
7. Po každém použití vyčistěte plastový rošt na podlaze saunové kabiny dezinfekčním prostředkem.
 dřevěná lavička v sauně
Údržba
Potní lázeň detoxikuje tělo. Potem se vylučují tuky, biocidy, částice kůže a metabolity. Části, které nejsou rozpustné ve vodě, se usazují na dřevěném povrchu, pokud jej nezakrýváte ručníkem. Ucpané póry dřeva snižují jeho absorpční a difuzní kapacitu, klima v sauně se pak zhoršuje. Pouze s volnými póry zůstává dřevo dlouhodobě klimaticky aktivní. I olejové infuzní přísady zanášejí póry dřeva.