Jak pomáhá stlačený vzduch v domácnostech?

Stlačený vzduch představuje významného pomocníka v mnoha domácích dílnách. K jeho výrobě slouží kompresory, jeho využití je mnohostranné. Co to vůbec je kompresor a kde všude se nám může hodit?

Kompresor je zařízení, které dokáže stlačovat vzduch, ukládat jej pod tlakem a následně použít. Základní rozdělení je na objemové a rychlostní. U objemových se plyn uzavírá do speciální nádoby pomocí zmenšování objemu, zatímco u rychlostních se zvýšení tlaku dosahuje zrychlením proudícího plynu.

pexels-photo-115558

Objemové se podle konstrukce dělí na pístové kompresory, které lze následně rozdělit na olejové a bezolejové, dále na rotační a spirálové. Do rotačního typu spadají lamelové, dvourotorové, kapalinokružné a šroubové kompresory. Rychlostní kompresory lze rozdělit na axiální a radiální.

A jejich využití v domácnosti?

  • Huštění kol

Asi vůbec nejčastější využití. Pomocí šikovného kompresoru můžete dohustit kola na autě, motorce, skútru i kole.

  • Pneumatické nářadí v dílně

Pneumatické nářadí je výkonnější a zpravidla také déle vydrží. Jedná se o vrtačky, bourací kladiva, rázové utahováky a mnohé další.

  • Malování, lakování

Stříkání barvy pistolí je velmi efektivní a v mnohém to usnadní práci. V profesi jej často využívají autolakýrníci, ale lze také natírat okna, plot, dveře nebo malovat stěny.

  • Čištění

Stlačený vzduch je také vhodný k preciznímu čištění ploch i škvír a úzkých mezer.

  • Letní radovánky

V neposlední řadě může posloužit k nafukování míčů, lehátek do bazénu, samotných bazénu a dalších gumových předmětů.

  • Párty

Na párty jej využijete zase k tlakování sudového piva.

pexels-photo-1552630

Pokud si myslíte, že tímto možnosti stlačeného vzduchu končí, ani zdaleka tomu tak není. Využívá se v mnoha průmyslech – v automobilkách, cementárnách, slévárnách, stavebnictví (především pro pohon pneumatických nástrojů jako sbíječka či vibrační deska), potravinářství (za účelem balení potravinářských produktů, při sušení ovoce nebo zeleniny, čištění, chlazení a mražení, konzervování atd.), pohostinství (tlakování nápojových sudů), v lékařství či laboratořích. Jeho využití je zkrátka velice praktické a snadné, což je také důvod jeho velké oblíbenosti.